Naši práci vidíte každý den

A budeme v ní pokračovat

Nelegální značka žene cyklisty do kolizí

17.09.2014

Nelegální cykloznačka, která žene cyklisty do kolize s pěšími s kočárky a malými dětmi, se nedávno objevila u Brněnské přehrady. Žlutá značka s nápisem „Sjeď ze silnice“ záměrně napodobuje oficiální značení cyklotras, ve skutečnosti však žádná taková značka mezi státem oficiálně povolenými není. Magistrátní odbor dopravy na podnět zelených nyní prověřuje, kdo značku u silnice umístil.

Značka se nachází na silnici vedoucí po levém břehu přehrady, v blízkosti známé restaurace U lva (foto v příloze). Záměrem toho, kdo ji nechal vyrobit a na místo instalovat, bylo odvést cyklisty ze silnice na stezku pro pěší, která vede níž, podél břehů přehrady. V sezóně je však tato relativně úzká pěší stezka velmi silně využívána chodci, často rodiči s malými dětmi a kočárky. Kličkování cyklistů mezi davy chodců je přitom velmi nebezpečné.

Ten, kdo značku k silnici umístil, měl evidentně v úmyslu zbavit se cyklistů na stávající silnici, která obsluhuje rekreační zařízení a hotely nad přehradou. Silnice je tu úzká a smíšený provoz s cyklisty mnohé řidiče „brzdí“. To však podle zelených nemůže být důvodem k tomu, aby se na spodní pěší stezce vytvářely velmi nebezpečné kolize ohrožující zdraví cyklistů i chodců, včetně malých dětí.

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených, k tomu říká:

„Nelegální značka, která ve slunných podzimních dnech požene cyklisty do kolizí s davy pěších, je velmi nebezpečná. Cyklisté by se jí neměli řídit. Zelení požádali odbor dopravy, aby takové značení nechal odstranit.“

Kauza ukazuje na nutnost zahájení systematické a promyšlené podpory cyklodopravy v Brně prostřednictvím zřízení funkce cyklokoordinátora na odboru dopravy, který by měl zajištění značení pro bezpečnou cyklodopravu na starost. Pak by se nemohlo stávat, že se v terénu budou objevovat nelegální imitace cykloznaček vytvářející nebezpečné kolize.

img1img2 img3