Naši práci vidíte každý den

A budeme v ní pokračovat

Magistrát zmařil referendum neférovým způsobem

11.09.2014

Neoprávněným vyškrtáváním a zdržováním při kontrole podpisů zmařil magistrát možnost vyhlášení celobrněnského referenda standardním způsobem. Jedinou nadějí pro více než 20 tisíc Brňanů, kteří vyhlášení referenda podpořili, tedy nyní zůstává rozhodnutí soudu. 

Jana Drápalová, starostka a brněnská zastupitelka za SZ, k tomu říká:

„Zelení letos už dvakrát předkládali na jednání brněnského zastupitelstva návrh na vypsání referenda o poloze nádraží. Zastupitelé tak mohli legálně vyjít vstříc přání občanů. Místo toho se formalisticky tahají o počty podpisů, i když je zřejmé, že mnoho z nich bylo vyškrtnuto neoprávněně. Je smutné, že i 25 let po Listopadu se důvěra lidí musí upírat místo volených zástupců v soudy.“

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených, k tomu dodává:

„Kdyby to bylo v hokeji, dostalo by vedení radnice dvě minuty za zdržování hry. Dělá stejnou chybu jako před deseti lety primátor Duchoň, který referendum nechal zmařit jeho vyhlášením na jediný den mimo termín voleb a následně lidi vyzýval, aby k němu nechodili. Těmito nefér praktikami odkládá definitivní rozhodnutí sporu na neurčito, a to je pro Brno špatná zpráva.“

Přestože více než 21 tisíc podpisů trvalo magistrátu zkontrolovat 15 dní, zbývajících 5.813 kontrolují úředníci už devátý den. Podezření, že délka prověřování je účelová, aby se zabránilo vyhlášení referenda společně s komunálními volbami, je tedy čím dál reálnější. Magistrát navíc stovky podpisů vyškrtl neoprávněně, neboť řada lidí z náhodně vybraného vzorku vyškrtnutých, žije na uvedených adresách a má všechny úřední záznamy v pořádku.

Zelení budou na nadcházejícím jednání zastupitelstva požadovat vysvětlení, jak chce město přesvědčit stát a Evropskou komisi o podpoře občanů pro velký investiční projekt přestavby železničního uzlu, když takto účelově maří vyhlášení místního referenda.